ניל סיימון

Default

המצליח והפורה במחזאי ארה"ב. הקומדיות שלו עינגו דורות שלמים, תורגמו ליותר משלושים שפות וקטפו את החשובים בפרסים.
הוא נולד ב-1927 בעיר ניו-יורק. בתחילת דרכו כתב (בשיתוף עם אחיו דני) מערכונים להצגות בידור שנדדו בחופשות הקיץ בין ערי שדה, וכן תסריטים לתכניות הומור בטלוויזיה, כגון המופע של סיד סיזר (חוויה שעליה ביסס את מחזהו משנת 1993, הקומה ה-23).
המחזה הראשון שלו על בימות ברודווי תקע בחצוצרה שלך עלה ב-1961, כשסיימון היה בן 34 (פרנק סינטרה כיכב בגרסה הקולנועית שהופקה מאוחר יותר). המחזה סיפר על צעיר יהודי שאפתן, ובישר על כניסתו של סיימון – צעיר יהודי שאפתן בפני עצמו – למרכז הזירה של עסקי השעשועים האמריקאים.
נחשול ההצלחות שהגיע בעקבות מחזה הבכורה היה אדיר ובלתי ניתן לעצירה. בין מחזותיו הידועים (והיום כבר ניתן אף לומר "קלאסיים") של סיימון, אפשר למצוא את הזוג המוזר (הגרסה נשית יצאה ב-1985), הקומיקאים, יחפים בפארק, הטרילוגיה האוטוביוגרפית שכללה את יומן חוף ברייטון, טירונות ובדרך לברודווי, פרק ב' (שדן בהתאלמנותו של סיימון מאשתו הראשונה, שלקתה בסרטן). בין מחזותיו מהעת האחרונה: ארוחת ערב (1999) 45 דקות מברודווי (2001), אוסקר ופליקס (2002, המשך מאוחר להזוג המוזר), הדילמה של רוז, שעלה בסוף 2003 בניו-יורק. סיימון כתב גם תסריטים רבים לקולנוע ולטלוויזיה, ודיאלוגים למחזות זמר כמו צ'ריטי המתוקה וקטנה שכמותי. הוא פרסם אוטוביוגרפיה בשני חלקים, שנקראו שכתובים (סיימוון טען תמיד כי מחזאים טובים באמת אינם כותבים אלא משכתבים) וההצגה נמשכת. בין הפרסים שזכה בהם: פרס פוליצר היוקרתי, פרסי טוני אחדים, וכן פרס טוני מיוחד שניתן לו בשנת ב-1975 עבור תרומתו לאמנות התיאטרון.
בארץ הוצגו ומוצגים בהצלחה רבים ממחזותיו. הזוג המוזר – הגרסה הנשית הוצג בתיאטרון בית ליסין ב-1991, הזוג המוזר (עליו זכה בפרס טוני) הוצג בתיאטרון בית ליסין ב-1999, אבודים ביונקרס (עליו זכה בפרס פוליצר) הוצג בתיאטרון בית ליסין ב-2004, יחפים בפארק הוצג בתיאטרון בית ליסין ב-2006.