חשמלית ושמה תשוקה

חשמלית ושמה תשוקה
נוסח עברי:
רבקה משולח
בימוי:
תפאורה:
איתן לוי
תלבושות:
טובה קליינר-סדן
מוזיקה:
תאורה:
יחיאל אורגל
משתתפים:
ארנון צדוק, נטע מורן, ברוריה אלבק, רוברטו פולק , אלברט אילוז, דינה גולן, ויקי מורן, דני שטג
:

שם המחזה "שמלת ושמה תשוקה" לקוח מאותו אמצעי תחבורה שהיה נוסע ברחובותיה של ניו אורלניס. גיבורת המחזה, בלנש דיבואה, נצר למשפחה דרומית-אריסטוקרטית-מנוונת, יוצאת למסע ממשי ומטאפורי כאחד, המפגיש אותה עם גיסה, סטנלי קובלסקי, בן מהגרים שהתאזרח באמריקה.

בהתמודדות בין בלנש השבירה, המעודנת יתר על המידה, הנטועה במסורת של שמרנות וג'נטלמניות, לבין סטנלי המחוספס, האלים, רב הכח והחיוניות, אין לבלנש ברירה אלא למצוא לעצמה מפלט בתוך עולם חלומות הזוי, שבנתה לעצמה. התחנה האחרונה בדרכה המיוסרת – דרך הגעגועים רוויי היאוש והתשוקה – היא השגעון.

בבלנש יצר טנסי ווליאמס את אחת הדמויות המופלאות והמורכבות ביותר, אך יחד עם זאת העניק לסטנלי, שהציב מולה, את הכח ואת יצר הקיום הבריא, להדוף מעליו את הניאורוטיות ההרסנית שלה, המאיימת של שלימות משפחתו ועל אושרו, במחיר חשיפתה של בלנש לאורה האכזר של המציאות.

באמצעות המפגש בין בלנש לבין אחותה סטלה ובעלה סטנלי, ווילאמס מציג בפנינו סביבה ההורסת אנשים רגישים ומביאה אותם אל סף אובדנם. הוא מבכה את גוויעתה של תרבות עתירת ערכים רוחניים, שפינתה את מקומה לכוחות ברוטאליים וחומרניים, אולם הוא מודע לעובדה כי רק מי שימצא את הדרך לפשר בין השניים ולגשר בין העבר המפואר והשוקע, לבין ההווה האפרורי והאלים, ימצא אאת הכח הדרוש להיות בין השורדים.